Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 20Wszystkich: 172412

Wystawa rysunków Mariana Panka

22 stycznia odbył się wernisaż wystawy Mariana Panka, prezentującej jego rysunki z lat 2002-2006. W czasie spotkania Autor pokazał film dokumentalny poświęcony swojej twórczości. Wystawa będzie czynna do 6 marca 2015 roku.

Marian Panek (1953, Częstochowa), absolwent ASP w Krakowie (dyplom 1976, doktorat 1993); uczeń Jonasza Sterna, Adama Marczyńskiego i Zbigniewa Grzybowskiego; scenografii uczył się od Wojciecha Krakowskiego, Konrada Swinarskiego i Jerzego Skarżyńskiego; obecnie pracownik naukowy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – adiunkt w Instytucie Plastyki; pracuje również w Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego; w latach 1990-1992 dyrektor Wydziału Kultury
i Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie; w latach 1992-1997 dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie; pomysłodawca wielu projektów artystycznych i wystawienniczych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym; organizował m.in. wystawę retrospektywną Władysława Hasiora (1993), Polski Surrealizm (1995); założyciel i członek Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Li-twa; założyciel i członek Regionalnego Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych w Częstochowie; scenograf: zrealizował ponad 40 scenografii teatralnych m.in. dla teatrów w Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Opolu, Kielcach, Koszalinie i Zielonej Górze; współtworzył warsztaty teatralno-muzyczne w Kórniku pod Poznaniem; uprawia malarstwo i rysunek; realizuje akcje plastyczne, happeningi, instalacje, performance i innego typu działania parateatralne; uprawia krytykę artystyczną, jest autorem licznych publikacji o sztuce, poetą.