Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 126Wszystkich: 155598

Wernisaż

Zapraszamy na otwarcie wystawy szkła artystycznego i użytkowego Stefana Sadowskiego w dniu 29 lipca 2021 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Polanicy-Zdroju

 


 

 

Stefan Sadowski (1941) - artysta zajmujący się projektowaniem szkła artystycznego i użytkowego. Studiował na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby ze specjalizacją projektowanie szkła pod kierunkiem profesorów Marii i Stanisława Dawskich w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP, obecna ASP) we Wrocławiu w latach 1963–1969. Całe swoje życie zawodowe związał z Hutą Szkła Sudety, gdzie pracował  jako projektant, a od 1975 - kierownik Ośrodka Wzorów, a później główny specjalista.
Twórca projektów naczyń i zestawów, wytwarzanych w szkle sodowym dmuchanym, potem w zdobionym szlifami szkle kryształowym. W 1986 założył własną pracownię Glass Studio w Polanicy-Zdroju. Projektuje także szkło unikatowe ze szkła warstwowego, formowanego na gorąco, z zatapianiem koloru i  pęcherzyków powietrza. Wylewane w pracowni domowej bryły szkła są barwione tlenkami metali, matowane lub piaskowane.
Swoją twórczość prezentował wielokrotnie na Międzynarodowych Targach w Poznaniu i we Frankfurcie nad Menem. Szkło artystyczne eksponował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace w dziedzinie szkła użytkowego i artystycznego znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i we Wrocławiu, w Muzeum Rzemiosł Artystycznych w Poznaniu oraz w muzeach w Jeleniej Górze, Sosnowcu, Sandomierzu oraz w Kłodzku i Muzeum Zamkowym w Książu, a także w muzeach zagranicznych, m.in. w Antwerpii, Walencji, w Glasmuseet w Ebeltoft (Dania), w Europäisches Museum für Modernes Glas des Veste Coburg w Coburgu i w Glasmalerei Peters Studios w Paderborn (Niemcy) oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.