Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 145Wszystkich: 137960

Spotkanie z Marią Berny

W dniu 22 stycznia odbyło się spotkanie z Marią Berny - autorką wspomnieniowej książki Wołynianka. Organizatorem spotkania była Oficyna Wydawnicza ATUT z Wrocławia. Autorce towarzyszył prezes wydawnictwa Witold Podedworny. Biblioteka przygotowała ekspozycję książek Wydawnictwa ATUT z własnych zbiorów. W spotkaniu uczestniczyło 30 osób. Po wystąpieniu Autorki odbyła się dyskusja poświęcona problematyce kresowej, niektórzy Czytelnicy opowiadali swoje rodzinne wojenne historie, często równie dramatyczne, jak te opisane przez Marię Berny.

Maria Berny - polityk, senator RP III i V kadencji. Urodziła się w 1932 roku w Trościance w Powiecie Łuckim na Wołyniu. Ukończyła pedagogikę na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Animatorka kultury: w latach 1967–1974 kierowała Klubem MPiK we Wrocławiu, zajmowała się również kulturą w Zespole Uzdrowisk Kłodzkich (m.in. współorganizowała festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju i Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju), w latach 1975-1982 była dyrektorem BWA we Wrocławiu. W 2000 współtworzyła Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Obywateli, jest członkinią Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i Twórczych we Wrocławiu. W latach 1993–1997 była senatorem z województwa wrocławskiego, 1998-2001 radną sejmiku dolnośląskiego. Ponownie uzyskała mandat senatorski w 2001 roku z okręgu wrocławskiego. W 2011 wydała książkę Wieża radości. Wspomnienia, poświęconą życiu kulturalnemu Wrocławia i Dolnego Śląska w latach 70. i 80. XX wieku, którego wówczas była wybitnym uczestnikiem.

Maria Berny – Wołynianka z Dolnego Śląska – napisała książkę wspomnieniową, która jest świadectwem trudnej historii i przestrogą przed nacjonalizmem. Autorka poszukuje swoich śladów i swoich korzeni, opowiada barwnie o jedenastu latach dzieciństwa spędzonych na Wołyniu, które były butne, radosne, szczęśliwe, a w końcu tragiczne. Pisze, jak oczami dziecka widziała narastające konflikty etniczne, przybierającą na sile nienawiść między ludźmi, którzy jeszcze wczoraj współżyli ze sobą, a teraz gotowi byli uciec się do największych zbrodni. W drugiej części książki Czytelnik znajdzie dokumenty dotyczące współczesnych stosunków polsko-ukraińskich oraz refleksje i wnioski na przyszłość.