Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 19Wszystkich: 172411

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Szumską

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Małgorzatą Szumską w dniu 27 października 2016 roku o godzinie 17.00.

Małgorzata Szumska pochodząca ze Złotego Stoku aktorka teatru lalek, podróżniczka, niespokojny duch. Wędruje samotnie. Autorka dwóch książek: Zielonej sukienki – będącej opisem podróży sentymentalnej śladami wojennej tułaczki dziadków w Kazachstanie oraz świeżo wydanej przez Wydawnictwo Czarne Twarzy tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach.

 

Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca, które chciałam odwiedzić, znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę.
„Zielona sukienka” to opowieść o miłości i pamięci oraz o współczesnej wyprawie w głąb Rosji śladami rodzinnej historii. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.