Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 123Wszystkich: 155595

Modernizacja i wyposażenie MBP w Polanicy-Zdroju

Data:02-01-2014
Na początku grudnia 2013 r. polanicka biblioteka zakończyła kilkumiesięczną realizację projektu „Modernizacja i wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Polanicy-Zdroju”, sfinansowanego w kwocie 268 872 zł przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Program Wieloletni Kultura priorytet Biblioteka Infrastruktura bibliotek. Uzyskanie tak wysokiej dotacji było możliwe dzięki wkładowi własnemu biblioteki w kwocie 59 624 zł (jest to suma wydatków biblioteki na modernizację obiektu i zakup wyposażenia z 3 ostatnich lat) oraz dotacji celowej w kwocie 30 000 zł przyznanej w 2013 roku przez organizatora biblioteki, czyli Gminę Polanica-Zdrój.

Celem projektu było podniesienie walorów funkcjonalnych i estetycznych biblioteki, dzięki czemu będzie mogła sukcesywnie poszerzać swoją ofertę kulturalną, edukacyjną i informacyjną dla różnych grup użytkowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. W ramach projektu powiększono o ponad 200 m kwadratowych powierzchnię użytkową biblioteki, adaptując do jej potrzeb obszerne pomieszczenia strychowe. Adaptacja polegała na wykonaniu trwałej posadzki, zamontowaniu oświetlenia i podzieleniu strychu na mniejsze pomieszczenia, które będą m.in. służyły jako magazyn biblioteczny i pracownie rzemieślnicze. Pozwoliło to uzyskać większą przestrzeń dla działań stricte bibliotecznych na niższych kondygnacjach obiektu.

Biblioteka została kompleksowo na nowo wyposażona: zakupiono drewniane regały do wszystkich oddziałów bibliotecznych (łącznie 153 sztuki), nowe biurka, krzesła i stoły, a także profesjonalny sprzęt wystawienniczy, który zamontowano w holu bibliotecznym. Wymieniono całą stolarkę drzwiową, łącznie z drzwiami wejściowymi. W wypożyczalni dla dorosłych i w dziale dla dzieci wymienione zostały podłogi i oświetlenie. We wszystkich pomieszczeniach dostępnych dla czytelników wymieniono parapety okienne (z lastrykowych na granitowe), naprawiono i poddano konserwacji skrzydła okienne oraz zainstalowano na oknach rolety wewnętrzne. Wymieniono również balustradę wewnętrzną, dzięki czemu schody i hole biblioteczne uzyskały nowy, bardziej elegancki wygląd. Ten walor estetyczny ma dla biblioteki szczególne znaczenie, ponieważ hol biblioteczny jest wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza, a więc jego wygląd i ujednolicona nowoczesna stylistyka stwarza nam lepsze możliwości pokazywania sztuki współczesnej.

Biblioteka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych – dla czytelników poruszających się na wózkach inwalidzkich zakupiono schodołaz i zainstalowano specjalny dzwonek na budynku przed schodami zewnętrznymi, które też zostały wyremontowane – zużyte płytki ceramiczne zastąpiono płomieniowanymi płytami granitowanymi.

W ramach dodatkowej dotacji z budżetu gminy w kwocie 20 000 zł już poza projektem wyremontowaliśmy sanitariaty i pomieszczenie socjalne. Kwota ta jednocześnie będzie stanowiła wkład własny biblioteki do następnego wniosku do programu Biblioteka Infrastruktura bibliotek, który planujemy złożyć do naboru kończącego się w dniu 15 stycznia 2014 roku. Większość potrzeb biblioteki została już zrealizowana, ale chcielibyśmy jeszcze m.in. zmienić dach nad schodami zewnętrznymi, wyposażyć hol biblioteczny w dodatkowe oświetlenie służące działalności wystawienniczej oraz stworzyć na strychu letnią pracownię artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Czytelnia dla dorosłych została wyposażona w 7 nowych komputerów. Łącznie w ramach projektu zakupiono ich 11 – pozostałe dla potrzeb pracowników. Na dzień dzisiejszy biblioteka jest kompleksowo zmodernizowana. Kupowaliśmy wyposażenie i sprzęt wysokiej jakości, wiedząc, iż będą to rzeczy użytkowane przez wiele lat i przez wiele osób. Te inwestycje pozwoliły bibliotece osiągnąć wszystkie kryteria Certyfikatu Biblioteka w następujących kategoriach: kryteria formalno-prawne, lokal i wyposażenie oraz infrastruktura teleinformatyczna.
Iwona Mokrzanowska