Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 17Wszystkich: 172409

MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Polanicy-Zdroju
Od jesieni nasza biblioteka będzie realizowała projekt Mała Książka - Wielki Człowiek. Beneficjentami projektu będą zarówno trzylatki, które już są naszymi Czytelnikami, jak i te, które dzięki naszym wspólnym staraniom nimi zostaną.

Pilotażowy projekt Instytutu Książki dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka - Wielki człowiek” rozpocznie się we wrześniu. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę Pierwsze wiersze dla… oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
Na podstawie informacji od organizatora
Iwona Gajda