Kontakt
Wizyty
Dzisiaj: 24Wszystkich: 192273

Leszek Barg

Mateusz Jellin – Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój

Towarzystwo Miłośników Polanicy

Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju

zapraszają na spotkanie poświęcone  dr. Leszkowi Bargowi
Honorowemu Obywatelowi Polanicy
Honorowemu Członkowi Towarzystwa Miłośników Polanicy
z okazji stulecia urodzin

14 grudnia 2024 roku o godzinie 13.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju


Program 

  •   Przywitanie
  •   Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej
  •   Henryk Grzybowski – Leszek Barg – życie i dzieło
  •   Dr Wojciech Barg – Leszek Barg jako ojciec
  •   Dr Jan Dąbrowski – Punktualna Biblioteka; Wspomnienia o Dyrektorze Biblioteki
  •   Jolanta Bachry – Leszek Barg a Polanica-Zdrój
  •   Wystąpienia i wspomnienia gości

 


 

Leszek Barg (31 października 1924 – 2 lutego 2020)

Dr Leszek Barg – dyrektor Biblioteki Akademii Medycznej, historyk medycyny, badacz historii Polanicy

Dr prawa Leszek Barg pochodził z Kresów południowo-wschodnich, a w 1945 r. z całą rodziną przybył na tzw. Ziemie Odzyskane. Na ziemię kłodzką przyjechał w lecie 1945 roku jako „repatriant” z uzdrowiska Jaremcze, położonego w dolinie Prutu w Karpatach Wschodnich. Polanicę po raz pierwszy w życiu zobaczył w lecie 1945 roku. Oczywiście nie bez znaczenia był fakt, że jego stryj, ks. Marian Barg, objął tu probostwo. W parafii stryja znalazł oprawiony wolumen z rocznikami czasopisma „Vierteljahrschrift für die Geschichte und Heimatkunde der Grafschaft Glatz”. Przeczytał to z wielkim zainteresowaniem, urzeczony barwnymi dziejami ziemi kłodzkiej oraz źródłowymi wzmiankami o Polanicy. Już wtedy postanowił zapoznać się bliżej z historią tej miejscowości i przedstawić ją nowym jej mieszkańcom.

Polanica była bardzo podobna pod wieloma względami do Jaremcza, tak jak Jaremcze była zabudowana pensjonatami i willami, otoczona wzgórzami porośniętymi lasami świerkowymi. Bystrzyca Dusznicka jest co prawda znacznie mniejszą rzeką niż Prut, ale podobnie jak Prut ma kamieniste dno i podobnie jak w Prucie pływały w niej pstrągi widoczne z obu mostków. Polanica była piękna, czysta, posprzątana, odmalowana, ani śladu wojny, gruzu i ruin widocznych wówczas w całym kraju na każdym kroku. Zakochałem się w Polanicy.

Leszek Barg

Po maturze w Kłodzku i studiach na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego,  zainteresowania swoje skierował na bibliotekarstwo i medycynę, rozpoczynając pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a następnie w Bibliotece Głównej Akademii Medycznej we Wrocławiu, zajmując kolejne stanowiska: starszego asystenta, adiunkta, kustosza, kustosza dyplomowanego i w 1958 r. został dyrektorem wspomnianej placówki przy ul. Parkowej 1/3. Funkcję tę pełnił przez 33 lata do momentu przejścia na emeryturę w 1991 r.

Aktywnie uczestniczył w życiu naukowym i organizacyjnym uczelni i Wrocławia. Był członkiem licznych organów i towarzystw m.in.: Senatu Akademii Medycznej, przewodniczącym Kolegium Dyrektorów Bibliotek Szkół Wyższych we Wrocławiu, członkiem komisji do spraw bibliotek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, członkiem zwyczajnym wydziału V Nauk Lekarskich Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Za działalność naukową i zawodową dr Barg otrzymał liczne oznaczenia i nagrody, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Złotą Odznakę Akademii Medycznej we Wrocławiu, Złotą Odznakę Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.

Polanica, której poświęcił część swoich publikacji naukowych, uhonorowała go tytułem Honorowy Obywatel Polanicy-Zdroju. Jego prace, zwłaszcza rozprawa doktorska  Polanica. Monografia wsi dolnośląskiej ze szczególnym uwzględnieniem życia prawnego chłopstwa schyłkowego feudalizmu  są kamieniem milowym dla historiografii miasta, liczącego niemal 700 lat. Ocalił źródła i odnalazł cenną księgę – najstarszą księgę sądową Kłodzka, gdzie zamieszczono pierwsze wzmianki dotyczące Polanicy. Pisał również o rozwoju uzdrowiska po 1945 r., a także o postaciach lekarzy związanych z Polanicą: Niemca, prof. Heinricha Schlechta i Polaka, dr. Józefa Matuszewskiego. Nie sposób nie wspomnieć tu postaci dawnego mieszkańca Altheide Bad, jej kronikarza Georga Wenzla, z którym Barg się przyjaźnił, a którego dzieła: książka Althede Bad Heimatbuch i rocznik „Altheider Weihnachtsbrief” są kolejnymi kamieniami milowymi historiografii Polanicy-Zdroju.

Przypomnienie niepospolitej sylwetki doktora Leszka Barga w stulecie jego urodzin jest celem tego spotkania.